4 úžasná místa k potápění aneb Kam vyrazit s ploutvemi na nohou?

Aktivní dovolená je v kurzu. Jako kdyby nás už přestalo bavit nečinné povalování na pláži. S chutí se vydáváme na průzkum tajuplného podmořského světa a objevujeme v něm krásy, nad kterými se nám tají dech. Anebo o potápění jenom sníte a nemůžete se přimět k akci? Možná vám pomůže následující výběr vyhlášených potápěčských destinací. Rozhodně stojí za to je navštívit!

1. Velký bariérový útes (Austrálie)

Sám název napovídá, že oblast, kterou zabírá Velký bariérový útes, není právě malá. Naopak jde o tak velkou plochu, že je vidět z vesmíru. Přes dva tisíce kilometrů dlouhý korálový útes představuje středobod jedinečného světa plného stovek druhů korálů a ještě více druhů ryb. Kromě proplouvání nekonečnými labyrinty korálů si zaplavete s mořskými želvami či delfíny a pravděpodobně spatříte neagresivního žraloka lagunového. Potřebujete další důvod, proč si sjednat pojištění pro potápění v zahraničí a vyrazit?

2. Egypt

Finančně dostupná exotika na dosah ruky? Právě tak většina Čechů vnímá Egypt. A popravdě je skutečně „co by kamenem dohodil“, jen 4,5 hodiny letu z Prahy. Potápěčská veřejnost přitom oblasti letovisek Hurghada, Sharm el Sheikh či Marsa Alam považuje za jedny z nejkrásnějších na světě. Egyptské vody si popularitu vyloužily díky pestré podmořské fauně i přítomnosti mnoha atraktivních vraků (například velmi zachovalá válečná loď Thistlegorm). Na své si přijdou potápěči všech úrovní a na mnoha místech lze zažít i potápění v extrémních podmínkách.

3. Norsko

Skvělé zážitky pod mořskou hladinou čekají i v o něco studenějších vodách. Norsko není na seznamu top potápěčských destinací náhodou, patří k hrstce lokalit, kde lze při potápění narazit na kosatky. A ani zde nechybí vraky lodí, které klesly ke dnu během 2. světové války či mnohem dříve.

4. Ostrov Maui (Havaj)

Sympatické mořské želvy, majestátní velryby, draví koráloví žraloci a mnozí další zástupci početné mořské fauny se prohání v okolí neméně zajímavých vukanických útvarů v okolí havajského ostrova Maui. O zdejší přírodní rezervaci Ahihi-Kinau se často hovoří jako o potápěčském ráji. Není divu, když zde panuje tak skvělá viditelnost.