Ani nadměrné pití kávy neškodí lidskému organismu

Mnoho lidí považuje nadměrné pití kávy za špatný zvyk. Svou silnou ranní kávu, bez které si myslí, že nedovedou fungovat, často pijí s výčitkami. Je pravdou, že se nemá nic přehánět, ovšem kávu si můžete vychutnávat zcela bez viny.

V posledních se již několikrát prokázalo, že káva má skutečné zdravotní výhody – a že pro mnoho lidí převažují pozitiva nad nevýhodami. Objevte výhody, jak denní šálek kávy (nebo dva, či tři) může nejen zpříjemnit vaše dny, ale také pozitivně ovlivnit vaše zdraví. A nezáleží na tom, zda si ji vypijete v klidu domova nebo využijete nápojové kelímky v oblíbené kavárně a kávu s sebou koupíte do kanceláře.

Káva může chránit před některými chorobami

Lékaři se obávali, že kyselost kávy může být škodlivá pro vnitřní orgány nebo že její obsah kofeinu může způsobit srdeční problémy. Studie však ukázaly, že u většiny lidí to není pravda. Stále více důkazů ukazuje, že u dospělých, kteří ji pijí mírně, skutečně neexistují dlouhodobé nepříznivé účinky na zdraví – v některých studiích pili až pět šálků denně.

Několik studií dokonce naznačilo, že káva může mít ochranný účinek před chronickými zdravotními problémy, včetně onemocnění jater, rakoviny tlustého střeva a konečníku, cukrovky typu 2 a mrtvice. Pití tří šálků kávy denně je také spojeno se sníženým rizikem kardiovaskulárních chorob – v jedné studii o 21% nižší než u těch, kteří se zdrželi hlasování – a nezdá se, že by to zvyšovalo riziko nepravidelného srdečního rytmu u lidí.

Z pití kávy mohou těžit i lidé s vážnými nemocemi. V nedávné studii v Journal of Hepatology bylo u mužů a žen s HIV a hepatitidou C o 50% méně pravděpodobné, že zemřou, pokud pijí tři nebo více šálků kávy denně – nejpravděpodobněji kvůli jaterním ochranným a protizánětlivým vlastnostem.

Káva s sebou v každé kavárně

Pokud jste milovníky kávy či dokonce sami provozujete kavárnu, jistě vám není neznámá možnost kávy s sebou. Kávové a plastové kelímky jsou ideálním způsobem, jak získat kávu s sebou nebo ji podávat a současně dodržet všechny hygienické předpisy.