Jak souvisí pojem candida albicans s kvasinkovou infekcí?

Kvasinková infekce (vaginální mykóza) patří mezi zdravotní obtíže, se kterými se potýká celá řada žen. Mezi její časté projevy se řadí opakované pocity svědění v oblasti intimních partií, nepříjemně zapáchající výtok, zarudnutí nebo otoky v oblasti intimních partií, bolest při intimním styku nebo v podbřišku.

Příčiny

Vaginální mykóza je onemocnění, které má více příčin. Patří mezi ně nezdravý životní styl, nevhodná strava, nesprávná intimní hygiena, nevhodné oblečení nebo sexuální promiskuita. Kvasinkovou infekci však mohou způsobovat i bakterie rodu Candida Albicans. Další příčinou může být hormonální terapie nebo antibiotická léčba.

Je to druh jednobuněčných bakterií, které, za normálních podmínek, udržují správnou mikroflóru v oblasti intimních partií. Jakmile se však přemnoží, nastává problém. Jejich přemnožení podporuje konzumace potravin s vysokým obsahem cukrů a bílé mouky, teplo a vlhko.

Jak na prevenci proti kvasinkové infekci?

Samozřejmostí je vhodná intimní hygiena. Kvalitní přípravky nabízí značka GYNELLA® a to jak pro prevenci, tak i v případě obtíží. Tady pomohou přípravky s obsahem koloidního stříbra, které vytváří ochranný filtr a pomáhá v boji proti přemnoženým kvasinkám. Také vhodnou stravou s dostatečným obsahem především zeleniny, ovoce s nižším obsahem cukrů, luštěnin, ořechů, semínek, masa a probiotik, můžeme částečně těmto zdravotním obtížím předcházet.

Z jídelníčku bychom měli vyřadit nejen cukry a bílou mouky, ale také potraviny obsahující kvasnice.

Co se týká tepla a vlhka, které kvasinky milují, to způsobuje těsné oblečení vyrobené z nevhodných materiálů. Dobrou volbou je oblečení volnějších střihů, vyrobené z přírodních materiálů, především se jedná o bavlnu či len. Pozor bychom si měli dát i na mokré plavky.