Jak vybrat matraci, aby váš spánek byl pohodlný a posilující

Možná to také znáte – celou noc se převalujete, nemůžete najít vhodnou polohu a uvelebit se, ráno se budíte rozlámaní a odpočinek nepociťujete žádný. Celým hektickým pracovním dnem vás provází zívání, ztuhlá záda, která často vedou k bolestem hlavy nebo migrénám. Nejčastějším viníkem těchto potíží je proleželá stará matrace a je nejvyšší čas ji vyměnit za novou. Na trhu existuje mnoho druhů a variant a vy si musíte nejprve ujasnit, co vše od nové matrace očekáváte.

Tvrdost matrace

Tvrdost nové matrace je asi tím nejdůležitějším kritériem. Vybírejte především podle své váhy. Těžší lidé by měli volit tvrdší matraci a hubené měkčí. Berte v také v potaz, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pokud se vám dobře spí na boku, jsou pro vás vhodnější měkčí matrace. Když ležíte častěji na zádech nebo na břiše, volte tvrdší matrci. Většina výrobců matrace podle tvrdosti čísluje pro snadnější orientaci.

Materiál vs cena

Na trhu existuje velké množství materiálů, ovšem od jejich kvality se také odvíjí cena. Matrace pěnové skvěle odvádí vlhkost, jsou vzdušné a dokonale se sladí s ergonomií vašeho těla.

Temporová matrace reaguje na teplotu a zmírňuje tlak vašeho těla.

Mezi levnější varianty patří latexové matrace, které jsou však velmi měkké.

Gelové matrace mají z jedné strany masážní povrch.

Taštičkové matrace jsou vhodné pro vyšší váhu. Jednotlivé pružinky ji rozprostřou po celé matraci.

Nosnost matrace

Všechny matrace mají uvedenou maximální hmotnost, kterou byste neměli ignorovat už jen kvůli případné reklamaci.

Pro koho je matrace určená

Děti jsou specifickou skupinou a špatný výběr matrace může nepříznivě ovlivnit jejich zdravý přirozený vývoj. Malým dětem vybírejte spíše pevnější matraci a postupem časem můžete opatřit měkčí