Jak vybrat vhodnou podlahu, abychom později nelitovali?

Podlaha vytváří důležitý prvek každého interiéru. Má vliv na jeho vzhled a pomáhá vytvářet i celkovou atmosféru. Vzhledem k tomu, že je na ní denně vytvářena velká zátěž a to nejen nábytkem ,který je na ní umístěný, ale také pohybem lidí, případně domácích mazlíčků, je jejímu výběru potřeba věnovat náležitou pozornost. Kromě toho je potřeba volt takovou podlahu, aby se neokoukala, líbila se, ladila s interiérem a zároveň se snadno udržovala.

Jak vybrat tu pravou?

Vzhledem k tomu, že podlaha výrazným způsobem ovlivňuje komfort místnosti a nebývá to investice levná, je před jejím výběrem potřeba zvážit několik důležitých faktů. Podlahu nebudete asi měnit tak často, jako bytové doplňky, proto volte barevné odstíny neutrální, ty snáze doladí ostatní barvy interiéru. Světlejší barvy jsou vhodné do místností menších a tmavších, které tak opticky zvětší a rozjasní. Pokud patříte mezi milovníky kontrastů, sáhněte do nabídky tmavších odstínů.

Dekor či struktura podlahy by měly ladit s celkovým vzhledem interiéru. Stejně tomu je i u materiálu. Tady se nabízí celá řada možností – keramická dlažba, vinyl, PVC krytiny, dřevo nebo korek. To jsou asi nejčastější druhy, které se pro podlahy používají.

Velmi důležitým hlediskem je i údržba. Na dřevěné podlaze se nedrží prach, ale je potřeba i pravidelně zametat nebo vysávat. Není pro ni vhodný příliš mokrý způsob čištění. Obdobné je to u podlah laminátových. Podlahy z vinylu se snadno čistí pomocí smetáku, vysavače či vlhkého mopu.