Na zpracování ročního hlášení za odpady máte nyní více času. Co dalšího se mění?

Podnikatelé a firmy mají poměrně mnoho povinností, ale pokud jsou zodpovědní, snaží se je všechny řádně a včas plnit. Jednou z nich je zpracování ročního hlášení za odpady, které se doposud týkalo každého, kdo ročně produkuje více než 100 kilogramů nebezpečného nebo více než 100 tun běžného odpadu. V roce 2021 přišel nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. a přinesl změny, které byste měli znát.

Změny v podávání ročního hlášení za odpady

Podle výše zmíněného zákona musí od roku 2021 podávat roční hlášení ti, kteří za rok vyprodukují přes 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Limit se tedy zvýšil a to hned o půl tuny. Pro menší producenty nebezpečného odpadu to znamená pozitivní zprávu, protože už se jich roční hlášení za odpady týkat nemusí. Odpad však musí stále evidovat, každá firma má povinnost vést průběžnou evidenci odpadů, kterou se před kontrolou můžete prokázat a následně bude jasné, jestli produkujete nebezpečný odpad v limitu nebo ho přesahujete. Co se týče limitů pro běžný odpad, zde se nic nemění.

Další výrazná změna se týká termínu, do kterého musíte hlášení stihnout zpracovat. Doposud jste museli hlášení za předchozí rok podat do 15.2. Nově můžete roční hlášení o produkci odpadů 2021 poslat do konce února, tedy do 28.2. Znamená to pro vás více času.

Evidenci i hlášení můžete nechat na zkušenejších

Nechce se vám vést evidenci odpadů a zpracovávat hlášení za odpady? Můžete si na tuto činnost povolat zkušenou firmu, která zajistí všechny zákonné povinnosti kolem odpadů za vás. Roční hlášení vám zpracuje a včas odešle na ISPOP.CZ. Tato služba je tu pro živnostníky, firmy i obce a pokud o ní máte zájem, vyplňte poptávkový formulář na Rocnihlaseni.cz.