Laminátové vs. vinylové podlahy: Co by měli vlastníci domů v vědět

Laminát a vinyl jsou cenově dostupné, odolné a nenáročné materiály na podlahu. Mnoho majitelů domů porovnává tyto dva materiály, když hledají podlahu, která vyhovuje jejich potřebám.

Vzhled

Laminát a vinyl jsou k dispozici v široké škále barev a vzorů. Laminát a vinyl se vzhledem dřeva jsou obzvláště oblíbené jako cenově dostupná a voděodolná alternativa k tvrdému dřevu.

Podlahy z laminátu se vzhledem dřeva se skládá z vrstvy fotografické vrstvy pod čirou ochrannou vrstvou. Výsledek vypadá podobně jako tvrdé dřevo. Ve srovnání se standardními vinylovými prkny se laminát svým vzhledem a strukturou blíží skutečnému dřevu. S luxusními vinylovými prkny je to však jinak. Luxusní vinyl je silnější než standardní vinyl, což mu umožňuje lépe replikovat vzhled tvrdého dřeva. Laminát a luxusní vinyl jsou rovnoměrně sladěny ve své schopnosti napodobovat klasickou přitažlivost dřevěných podlah.

Náklady

Laminát i vinyl jsou cenově dostupné podlahové krytiny. Pokud jde o cenu, neexistuje jasný vítěz, protože obě možnosti se navzájem shodují s nejnižšími a nejvyššími cenovými body. Dražší možnosti laminátu jsou cenově podobné jako u luxusního vinylu.

Trvanlivost

Laminát a vinyl jsou rovnoměrně sladěny v odolnosti proti poškrábání, promáčknutí a odolnosti proti každodennímu opotřebení. Podlahy z vinylu však mají oproti laminátu jednu výhodu. Vinylová podlaha je zcela vodotěsná, zatímco laminát je náchylný k poškození vodou. I když je laminát odolnější vůči vodě než tvrdé dřevo, při vystavení nadměrné vodě a vlhkosti se stále deformuje.

Ekologická šetrnost

Pokud se zajímáte o dopad svých podlah na životní prostředí, zvolte laminát před vinylem. Laminát je ekologická recyklovaná podlaha – je vyrobena z recyklovaného tvrdého dřeva. Výrobní proces laminátu také generuje srovnatelně nízké množství chemikálií. V minulosti se z výrobního procesu vinylu uvolňovalo velké množství chemikálií poškozujících životní prostředí. Vinyl od té doby prošel dlouhou cestu, ale stále to není možnost ekologické podlahy.