Jak si vybrat plot pro dokonalý vzhled nejen vaší zahrady

Pokud patříte mezi majitele nemovitosti či zahrady, určitě jste řešili otázku, jaký plot vybrat pro oplocení. V současné době již ploty neplní pouze funkci ochrannou, ale také i designovou a některé druhy se dokonce stávají dominantou zahrady. Podle čeho tedy vybírat?

TIP: Nové dřevostavby pro rok 2021 od Haas Fertigbau

Kritéria výběru

Ke každému domu či zahradě se hodí jiný druh plotu. Plot by měl také zapadnout do okolní krajiny. Pokud se rozhodujete mezi různými druhy materiálů, mějte na paměti, že každý materiál má jinou životnost, vyžaduje různé nároky na stránku technickou a finanční a některé materiály potřebují také pravidelnou údržbu, která je náročná nejen finančně, ale i časově. To všechno jsou hlediska, která musíte, před nákupem plotu, brát v potaz.

Jaký plot zvolit?

Cenově dostupné jsou ploty drátěné, které patří mezi klasiku. Další výhodou je i snadná instalace. Neuděláte s nimi však mnoho parády a soukromí také žádné neposkytují. Leda byste před ně opatřili plot živý.

Další možností jsou ploty dřevěné. Nevýhodou je, že vyžadují pravidelnou údržbu. Téměř bezúdržbové jsou naopak ploty plastové, které však mají kratší životnost. Pokud máte na plov vysoké nároky, sáhněte do nabídky plotů kovaných, jsou sice dražší, ale bezúdržbové a nabízejí velmi dlouhou životnost.

Oblíbené jsou i ploty gabionové, které se dají kombinovat s dalšími druhy materiálů. Kombinovat však můžete mezi s sebou i další druhy plotů.

Hitem posledních let jsou pak ploty betonové. Nemusíte mít obavy, nejedná se o žádné kusy betonu, ale plot se vytvoří z jednotlivých panelů do předem připravených sloupků. Tento druh plotu má vysokou stabilitu, nevyžaduje téměř žádnou údržbu a má i dlouho životnost.