Jak správně vybrat běžeckou obuv

Světu vládne zdravý životní styl a běh si získává stále větší oblibu u mnoha nadšenců pohybu a sportu. Díky zvyšující se poptávce po botách a větším nátokům běžců, vyvíjí výrobci stále lepší obuv vhodnou primárně pro běh. Ovšem i každá běžecká bota má jiné parametry. Výběr správné běžecké boty právě pro vás, záleží hned na několika aspektech.

Velikost boty

Běžeckou botu vždy kupujte minimálně o jedno číslo větší, někteří běžci kupují až o dvě čísla. Noha při běhu oteče a vás boty rychle začnou tlačit.

Na jakém povrchu budete běhat

Někdo dává přednost upravenému povrchu na ovále, někdo si jde raději zaběhat na asfaltový povrch cyklostezky a jiní jsou většími dobrodruhy a upřednostňují trailový běh po lesních cestách. Na každý povrch se hodí jiná podešev. Jemný vzorek je vhodný na asfaltové a zpevněné povrchy, zabraňuje uklouznutí a popřípadně odvádí vodu.

Na trailový běh se hodí boty s větším vzorkem a pokud oba typy běhu střídáte, vyrábí se boty, které mají vzorek někde mezi tím – citycrossové boty.

Jaký běh preferujete

Hodláte se běhu věnovat intenzivně nebo si chcete jen zaběhat pár kilometrů po práci? Pokud teprve začínáte, je pro vás vhodná bota objemová. Je sice o něco těžší než závodní nebo tempová bota, ale tlumená, což je pro vaše nohy, než si osvojíte správné běžecké návyky, důležité. Závodní bota je vhodná pro zkušené běžce s nízkou váhou.

Boty si při nákupu vždy vyzkoušejte

Běžecké boty vždy kupujte ve specializovaných prodejnách, kde vám poradí proškolený personál. Obě boty řádně vyzkoušejte, nákupu přes internet se vyhněte, pokud ji nemáte vyzkoušenou.