Jak vybrat vhodnou barvu na zeď

Nejen vybavení místnosti, ale také vhodný barevný tón zdi má vliv na tom, jak se budeme v pokoji cítit. Každá barva na nás působí jinak. Jak tedy vybrat tu správnou?

Barevné spektrum

Každá místnost v bytě je určená pro jiné účely, podle toho bychom měli vybírat i vhodné barvy, kterými vymalujeme její stěny.

Barevné spektrum se dělí na barvy teplé a studené. Mezi teplé patří červená, oranžová, krémová a jejich odstíny. Do studených řadíme modrou, zelenou, fialovou, šedou a jejich odstíny.

Studené barvy jsou uklidňující, podporují soustředění a vyvolávají pocit chladu. Jsou tedy vhodné do místností, které jsou určené pro odpočinek, relaxaci či soustředění. Využít je můžete do pracovny, ložnice, ale také do koupelny.

Teplé barvy jsou naopak povzbuzující, stimulující, vyvolávají v nás emoce a zahřejí nás. Jsou vhodné do společenských místností, mezi něž patří obývací pokoj, kuchyně nebo dětský pokoj.

  • Tip pro vás

Pokud chcete, aby místnost působila útulně, neměly by převládat pouze teplé či studené barvy, ale vždy dodejte doplňky opačného barevného spektra.

Barevná sytost

I sytost barev má vliv na pocit, jaký v nás bude místnost vyvolávat. Pamatujte na to, že příliš syté tóny mohou mít rušivé účinky.

Pokud máte místnost malou a tmavou, opticky vám ji pomůže zvětšit a projasnit světlý barevný odstín. Má-li místnost příliš vysoký strop, opticky jej snížíte pomocí tmavších odstínů. Pokud je místnost větší a strohého vzhledu, zútulníte a zmenšíte ji pomocí odstínů tmavších a tlumených.