Jak vybrat školní tašku, aby záda nebolela

Pokud máte doma školáka, jistě víte, jak není snadné vybrat správnou školní tašku, potažmo aktovku. Výrobci se často předhání v různých vymoženostech a vylepšeních, která usnadňují školákům život. Jenže tato vylepšení často zvyšují váhu školního batohu nebo aktovky, což je při jejím výběru nejdůležitějším aspektem.

Školní batoh vs aktovka

Zejména rodiče prvňáčků stojí před výběrem mezi školním batohem a aktovkou. Obě varianty mají svá pro a proti. Aktovky jsou vyráběné z pevného stabilního materiálu a jsou velice odolné. Ergonomická záda by se měla přizpůsobit dětským zádům. Jenže po naložení učebnic do aktovky, je pro malé prvňáky aktovka příliš těžká a mnohdy dětem u krční páteře odstává. Dítě začne chodit v nepřirozeném předklonu a problémy se zády na sebe nenechají dlouho čekat.

Ještě v nedávné době byly školní batohy nevyztužené, a proto byly zcela nevhodné. Dnešní kvalitní školní batohy výrobci přizpůsobují malému vzrůstu prvňáků. Zpevněná ergonomická záda jsou jedinou zátěží. Zbytek batohu bývá vyroben z odlehčeného, ale odolného materiálu.

Ať už se rozhodnete pro aktovku nebo batoh, dítě by si ji mělo vyzkoušet a v obchodě se s ní projít. Pozorujte, zda se dítě při chůzi nepřirozeně předklání i po utažení popruhů.

Nenechte se zlákat nízkými cenami nebo roztomilými motivy.

Dítě musí být vidět

Na každém školním batohu nebo aktovce nesmí chybět reflexní prvky. Pokud je nemá, nezapomeňte je dokoupit.

Další vychytávky

Školní batohy a tašky mají další vychytávky, které se mohou hodit. Mezi nejeefetivnější patří zpevněné a voděodolné dno. Když vaše dítě položí tašku do kaluže, vše zůstane v suchu.

Součástí některých tašek je vysouvací madlo, jako je tomu u kufrů. Dítě může „vézt“ tašku za sebou jako kufr. Pro někoho skvělá „vychytávka“, ovšem madlo zvyšuje váhu tašky.